کنفرانس تهران

0
152

کنفرانس تهران

کنفرانس تهران کنفرانس تهران
کنفرانس تهران

کنفرانس تهران با شرکت چرچیل، روزولت و استالین سران کشورهای انگلیس، امریکا و شوروی سابق  از ۶ تا ۹ آذرماه ۱۳۲۲(۲۸ نوامبر تا اول دسامبر ۱۹۴۳) به‌صورت سر‌ی و محرمانه درسفارت شوروی در تهران، برگزار شد.

کنفرانس تهران کنفرانس تهرانهدف کلی کنفرانس تهران توافق درباره پایان دادن به جنگ جهانی دوم بود و مهم‌ترین توافقی که در این کنفرانس به دست آمد، درباره گشایش جبهه دوم در غرب اروپا بود. در خلال کنفرانس تهران در روز ۲۹ نوامبر، چرچیل به جهت شجاعت و دلاوری نیروهای ارتش شوروی در پاسداری از شهر استراتژیک استالینگراد، یک شمشیر را که به شمشیر استالینگراد شهرت یافت به استالین اهدا کرد.

 این کنفرانس ازاین‌جهت سری بود که آلمان‌ها درصدد ترور رهبران سه کشور درگیر در جبهه مقابل متحدین بودند.

کنفرانس تهران کنفرانس تهران
کارت ماکزیمافیلی شصتمین سالگرد کنفرانس تهران

کنفرانس تهران تأثیر مهمی بر جنگ جهانی دوم داشت. آمریکا با تجهیز ارتش شوروی به آن کمک کرد تا ارتش آلمان نازی را در دروازه‌های شهر استالینگرادنابود کند به همین خاطر ایران پل پیروزی متفقین لقب گرفت. برگزاری نشست رهبران متفقین در تهران در مشخص کردن سرنوشت جنگ هم نقشی بسزایی داشت.

متفقین همچنین در تهران متعهد شدند که پس از جنگ از ایران خارج گردند و استقلال این کشور را به رسمیت بشناسند. اما با پایان جنگ، شوروی از این کار اجتناب کرد و اقدام به حمایت و تأسیس دولت‌های تجزیه‌طلب در آذربایجان و کردستان نمود که البته با زیرکی نخست‌وزیر قوام ومحمدرضاشاه پهلوی و پشتیبانی آمریکا مجبور به عقب‌نشینی و ترک ایران شد!‌

روزولت، چرچیل و استالین، رهبران آمریکا و بریتانیا و شوروی بدون این‌که دولت ایران خبر داشته باشد، برای برگزاری کنفرانس تهران به ایران سفرکرده  بودند!

علت انتخاب تهران برای برگزاری این کنفرانس، نزدیکی آن به شوروی بود چرا که ژوزف استالین، رهبر این کشور می‌خواست در اوج جنگ جهانی دوم نزدیک مسکو باشد. از طرفی دیگر، متفقین به دلیل اشغال ایران  تهران را در اختیار داشتند و تأمین امنیت این شهر برایشان آسان بود.

بدیهی است که به دلیل سری بودن کنفرانس تهران در زمان خودش برایش تمبری منتشر نشد ولی در این صفحه تمبر و پاکت مهر روز مربوط به شصتمین سالگرد این کنفرانس را مشاهده می‌کنید.

 

ورود به تلگرام ایران تمبر
ورود به تلگرام ایران تمبر
ورود به تلگرام ایران تمبر
ورود به تلگرام ایران تمبر