والت دیزنی خالق انیمیشن های ماندگار

به مناسبت 5 دسامبر سالروز تولد والت دیزنی

0
1642

والت دیزنی خالق انیمیشن های ماندگار

 

والت دیزنی خالق انیمیشن های ماندگار والت دیزنی خالق انیمیشن های ماندگار
۸ قطعه تمبر از انیمیشن های گوناگون کمپانی دیزنی

«والت دیزنی خالق انیمیشن های ماندگار » (که نام واقعی اش والتر الیا دیزنی بود)، در ۵ دسامبر سال ۱۹۰۱ در شهر شیکاگو و در یک خانواده کشاورز به دنیا آمد. پدرش ایرلندی و مادرش اهل آمریکا بود. «والت» چهارمین فرزند از پنج فرزند «الیا» و «فلورا» دیسنی بود. به جهت تفاوت سنی بسیار زیادی که میان برادران و خواهرانش وجود داشت، میان او و «روی» (یکی از برادران والت) صمیمیت و پیوندی تنگاتنگ به وجود آمد. بعدها «روی» یکی از شرکای والت در کمپانی بزرگ « والت دیزنی» شد. « والت» در سن ۱۳ سالگی، تحصیلات خود را در رشته نقاشی آغاز نمود. او در دوران دبیرستان نیز همین رشته را ادامه داد.

والت دیزنی خالق انیمیشن های ماندگار والت دیزنی خالق انیمیشن های ماندگار
پاکت مهر روز والت دیزنی

هنگامی که در دبیرستان مشغول انتشار یک نشریه گرافیکی بود، جنگ جهانی اول شروع شد، اما از آنجایی که به سن قانونی (۱۸ سال) نرسیده بود، نتوانست در جنگ شرکت کند و بنابراین، در صلیب سرخ به عنوان راننده مشغول به کار شد. سپس به فرانسه رفت و در آنجا نقاشی و کارهای گرافیکی بر روی ماشین های صلیب سرخ را به عهده گرفت.

والت دیزنی خالق انیمیشن های ماندگار والت دیزنی خالق انیمیشن های ماندگار
پاکت مهر روز با تصویری از یکی از دست آفریده های والت دیزنی

بعد از جنگ جهانی اول، در مطبوعات مختلف به عنوان نقاش و کاریکاتوریست مشغول به کار شد. در سال ۱۹۲۰ والت دیزنی خالق انیمیشن های ماندگارو یکی از همکارانش به نام «آیورک» برای اولین بار در ساخت یک فیلم کارتونی در کانزاس سیتی شرکت کردند. والت با یک دوربین عاریتی در یک گاراژ شروع به آزمایشات مختلف کرد. کار در این گاراژ، تجربه ای برای موفقیت های بعدی و ایده های بزرگ تر وی در جهت ساختن فیلم کارتونی شد.
والت دیزنی خالق انیمیشن های ماندگار از این نقطه، راهی را آغاز نمود که پایانش درخشش و شهرت عالمگیر وی بود و گذشته از این، دریچه ای به دنیایی دیگر گشود؛ دنیایی که سادگی هایش نه تنها برای کودکان که برای بزرگ ترها نیز جذابیتی چشمگیر داشت.

اگرچه او در ساخت فیلم های کوتاهی همچون : «کلاه قرمزی»، « مو طلایی و سه خرس»، «گربه نره» و «هانس و لوبیای جادویی»، افسانه های قدیمی را توصیف می کرد، اما از این افسانه های قدیمی به عنوان نقطه شروعی برای ایده های جدید استفاده کرد.

والت دیزنی خالق انیمیشن های ماندگار والت دیزنی خالق انیمیشن های ماندگار
یک بلوک تمبر از انیمیشن های دیزنی

اولین فیلم کارتونی که والت دیزنی خالق انیمیشن های ماندگار ساخت، از نظر مالی برای او فاجعه به بار آورد و نتوانست موفقیتی کسب کند، با این حال وی قصد داشت ساختن فیلم های کارتونی را ادامه دهد. بنابراین، در جولای ۱۹۲۳ در حالی که فقط چهل دلار در جیب داشت، به هالیوود رفت و ساخت کارتون را آغاز نمود. در آن جا، بعد از اینکه چند بار با عدم موفقیت روبه رو شد، بالاخره استودیوی جدیدی را راه اندازی کرد که در آن فیلم های کارتونی و واقعی تولید می شد. سرمایه اولیه این استودیو را برادرش « روی» در اختیار او قرار داد.

این استودیو که در ۱۶ اکتبر ۱۹۲۳ تأسیس شد، کمپانی «والت دیزنی» نام گرفت. نخستین کار بزرگش آفرینش چهره‌ای به نام «میکی ماوس» بود. اولین فیلم این کمپانی با نام «آلیس در سرزمین عجایب» دو روز بعد از تأسیس آن پدید آمد. دیزنی خود شخصاً ۱۵۰۰ نقاشی مختلف برای ساخت قسمت اول این سریال کارتونی تهیه کرد. از سال ۱۹۲۴ تا ۱۹۲۶ نزدیک به ۶۰ قسمت از سری فیلم های «آلیس» ساخته شد.

از سال ۱۹۲۸یعنی از زمان ظهور فیلم های ناطق بر پرده سینما، فیلم های کارتونی والت دیزنی خالق انیمیشن های ماندگار مورد توجه همه مردم و همه سنین بوده است. «کشتی بخار ویلی» که اولین فیلم کوتاه ناطق والت دیزنی است، در سال ۱۹۲۸ ساخته شد و میکی ماوس نخستین شخصیت کارتونی خلق شده توسط او در قالب حیوان بود.

دیزنیو کمپانی های مختلف آن، به دلیل فیلمها، کارتونها و تکنیک های نوین فیلمسازی، موفق به دریافت ۴۸ جایزه اسکار از طرف «آکادمی علوم و هنر تصاویر متحرک» شدند. علاوه بر این، کمپانی دیزنی بارها و بارها از طرف مجامع هنری مختلف آمریکایی و بین المللی مورد تجلیل قرار گرفت. این هنرمند که ۳۰ جایزه اسکار را از آن خود ساخت، در سال ۱۹۶۶ در شهر لس آنجلس درگذشت.

با درگذشت وی، استودیوهای متعدد او با همان سبک والت دیزنی خالق انیمیشن های ماندگار به کار خود ادامه دادند. در سال ۱۹۷۱، «دیزنی ورلد» با مقیاسی بزرگتر از دیزنی لند در حومه شهر «اورلاندو» واقع در ایالت «فلوریدا» گشایش یافت. نخستین پارکی که در خارج از آمریکا به نام دیزنی ساخته شده، پارک «دیزنی لند توکیو» است که در سال ۱۹۸۳ در شهر توکیوی ژاپن ایجاد شد. در سال ۱۹۹۰ نیز نخستین دیزنی لند اروپا در فرانسه، واقع در نزدیکی پاریس ساخته شد.

ورود به تلگرام ایران تمبر
ورود به تلگرام ایران تمبر
ورود به تلگرام ایران تمبر
ورود به تلگرام ایران تمبر