سالی راید

تمبر اولین فضانورد آمریکایی

0
157

سالی راید

سالی راید سالی رایداز اولین زن فضانورد امریکایی با انتشار تمبری توسط پست ایالات متحده تقدیر شد. “سالی راید “در ٢۶می ١٩۵١( ۵ اردیبهشت ١٣٣٠)در لس‌آنجلس کالیفرنیا متولد شد. در ٢۶سالگی و پس از کسب دکترای فیزیک از دانشگاه استنفورد به ناسا پیوست.
سالی کریستن راید فیزیک‌دان و نخستین فضانورد زن آمریکایی بود. او در سال ۱۹۷۸ میلادی به سازمان ناسا پیوست و نخستین سفر فضایی‌اش را در سال ۱۹۸۳ در سن ۳۲ سالگی با شاتل فضایی چلنجر به انجام رساند. سالی راید هنگام انجام این ماموریت نه تنها نخستین زن فضانورد آمریکایی، بلکه جوان‌ترین فضانوردی آمریکایی نیز بود.سالی راید سالی راید
سفر دوم راید به فضا در سال ١٩٨۴(١٣۶٣)سوار بر شاتل چلنجر انجام گرفت و او در مجموع ٣۴٣ساعت را در مدار زمین سپری کرد. پس از فاجعه انفجار شاتل چلنجر، او از سوی دونالد ریگان به عضویت کمیسیون تحقیق حادثه انتخاب شد و تجربیاتش در این کمیته باعث شد به عضویت کمیته تحقیق فاجعه انفجار شاتل کلمبیا نیز انتخاب شود.
راید جزو شناخته‌شده ترین مروجان علم در سطح جهان به شمار می‌آید. علاوه بر پژوهش‌های فیزیکی و فعالیتهای فضانوردی، او «شرکت علوم سالی راید» را نیز بنیان گذارد؛ تمرکز این شرکت در تولید محتوا، ابزار و برنامه‌های مورد نیاز برای آموزش علوم در مقطع دبستان و راهنمایی، و تشویق دختران برای وارد شدن به رشته‌های علوم پایه بود.

نام “سالی راید ” و پیشتازی امریکا در فضانوردی به هم گره خورده است .پست ایالات متحده برای احترام به این شخصیت برجسته تمبر ویژه ایی منتشر نمود.روی این تمبر تصویر “سالی راید” در زمان اولین پرواز فضایی در ماه ژوئن ١٩٨٣در حالی که مقابل سفینه فضایی در حال پرتاب ایستاده است،حک شده است.

سالی راید سالی راید“تام اوشانسگی “شریک زندگی سالی خاطرنشان می کند که «انتشار تمبر یادبود سالی راید اقدام بسیار پسندیده‌ای از سوی پست ایالات متحده برای احترام به تمام فضانوردان آمریکاست». جالب آن که سالی راید خود علاقه‌مند به جمع‌آوری تمبر در طول دوران زندگی‌اش بوده  و انتشار تمبری با تصویر او افتخاری است بزرگ برای این زن فضانورد.

سالی راید سالی راید

ورود به تلگرام ایران تمبر
ورود به تلگرام ایران تمبر
ورود به تلگرام ایران تمبر
ورود به تلگرام ایران تمبر