زادروز پل گوگن

به مناسبت زادروز پل گوگن

0
184

زادروز پل گوگن

 

زادروز پل گوگن زادروز پل گوگن
تمبر پل گوگن چاپ کشور موزامبیک

 

پل گوگن ( Paul Gauguin ) ، نقاش و پیکره سازفرانسوی در سال ۱۸۴۸م در پاریس به دنیا آمد. وی دوران کودکی را در “لیما” (پرو) گذراند. چند سال در ناوگان بازرگانی فرانسه کار کرد. سپس کار پردرآمدی را در یک موسسه دلالی سهام پیش گرفت. در این رهگذر به هنر علاقمند شد. در اوقات فراغت به طراحی و نقاشی می پرداخت و یکی از خریداران آثار امپرسیونیستها بود.
پل گوگن به تشویق “پیسارو” وقت بیشتری را به نقاشی اختصاص داد. سرانجام در ۳۵ سالگی از زندگی مرفه و زن و فرزندانش دست کشید و یکسره به نقاشی روی آورد. در چند نمایش گروهی امپرسیونیستها شرکت کرد. به شهر ” پنتاون”، در ایالت برتانی فرانسه رفت. در آنجا برنار و روهی از نقاشان جوان به شخصیت و نظرات زیبایی شناختی او جلب شدند. سفر پل گوگن به ” پاناما” و ” مارتینیک” دیری نپایید، و به خاطر بیماری به پاریس بازگشت. دوماه پر ماجرایی را با ” ونگوگ” در شهر “ارل” گذراند. در شهر “پولدو” (برتانی) دوباره به جمع پیروانش پیوست. سپس به ” تاهیتی” رفت و دو سال در آنجا ماند. به امید فروش آثار جدیدش به پاریس بازگشت. سرانجام دلسرد و بیمار بار دیگر رهسپار جزایر جنوبی اقیانوس کبیر شد.

زادروز پل گوگن زادروز پل گوگن
تمبر پل گوگن چاپ کشور نیجر

پل گوگن که به دوره آخر قرن متعلق بود، تمدن را نوعی بیماری می انگاشت و آرزوی زندگی طبیعی و ساده را در سر داشت. او از اروپا گریخت تا در سرزمین های بکر و دوردست خود را با طبیعت یکی کند و در میان اقوام بدوی دنیای فراموش شده اسطوره را از نو بازیابد. او از نخستین هنرمندان اروپایی بود که به هنر شرق کهن و هنر پیشاکلومبی جلب شد. سنت طبیعتگرایی اروپایی را فروگذارد و علیه واقعگرایی امپرسیونیست ها و برداشتهای علمی نئوامپرسیونیس ها واکنش نشان داد. رنگها را مستقل از کارکرد توصیفی و با تاکید بر ارزشهای تزیینی و عاطفی آن در سطح های تخت به کار گرفت.

زادروز پل گوگن زادروز پل گوگن
تمبر پل گوگن چاپ کشور موزامبیک

هنرمندان شهر ” پنتاون”، در ایالت برتانی فرانسه آثار نقاشی به سبک پست امپرسیونیستی پل گوگن را تحسین می‌کردند. پل گوگن پس از سفری به “پاناما” و ” مارتینیک”، دعوت ون گوگ را گرچه علاقه‌ای به این سفر نداشت پذیرفت و نزد او به شهر “ارل” رفت. پل گوگن که خود را برتر از هنرمندان زمانه خود می‌پنداشت، در سال ۱۸۸۹ خود را در قالب عیسی مسیح نقاشی کرد.
پل گوگن سالهای آخر زندگانی را در تنهایی ، بیماری ،تنگدستی و درگیری دائم با مقامات اداره مستعمرات فرانسه بسر برد. هنگامی که در جزایر “مارکیز” چشم از جهان فرو بست انبوهی از نقاشی های رنگ روغن و آبرنگ، کنده کاری روی چوب، باسمه، مجسمه سفالینه ، یادداشتهای روزنامه و نامه از خود به جای گذاشت.

زادروز پل گوگن زادروز پل گوگن
تمبر پل گوگن چاپ کشور بروندی

برای این هنرمند فرانسوی تا کنون بیش از ۸۰ تمبر منتشر شده که بیشتر آنها تصاویری از نقاشی های او هستند.بیشترین تمبر را نیز کشور “فرنچ پلی نزی” منتشر کرده است.البته با توجه به اقامت گوگن و خلق آثار بی مانندش در آنجا، چندان دور از ذهن به نظر نمی رسد.

*

پُلی‌نِزی فرانسه (به فرانسوی: Polynésie française، به زبان تاهیتی: Pōrīnetia Farāni، به انگلیسی: French Polynesia) یکی از قلمروهای فرادریایی فرانسه در بخش جنوبی اقیانوس آرام، جنوب جزایر کرولاین و شرق جزایر کوک است. این کشوراز ۱۱۸ جزیره تشکیل شده که ۶۷ تای آن‌ها قابل سکونت است. مجموع جمعیت ساکن در این جزایر حدودن ۲۷۶ هزار نفر است، که عمدتاً در بزرگترین جزیره به نام تاهیتی (یا تائیتی Tahiti)، و پایتخت این کشور در جزیرهٔ تاهیتی، شهر پاپته (Papeete)، زندگی می‌کنند.[۱] از سال ۱۸۸۹ این مجموعه جزایر به تصاحب دولت فرانسه درآمد، و نام پولینزی فرانسوی (Polynésie française) را به خود گرفت.