روز ملی سینما و تمبرهای انگشت شمار!

به مناسبت 21 شهریور ماه روز ملی سینما

0
297

روز ملی سینما و تمبرهای انگشت شمار!

روز ملی سینما و تمبرهای انگشت شمار!
عباس کیارستمی

در سال ۱۳۷۹ در چهارمین جشن بزرگ سینمای ایران و همزمان با بزرگداشت صدمین سال ورود سینما به ایران بود که ۲۱ شهریور ماه به عنوان «روز ملی سینما» شناخته شد و هر سال جشن خانه سینما در این روز برگزار می شود و ۲۱ شهریور ماه به عنوان روزی نمادین وارد تقویم شد.

روز ملی سینما و تمبرهای انگشت شمار!
آلبوم تمبر موزه سینما در سال ۱۳۸۳
روز ملی سینما و تمبرهای انگشت شمار!
تمبر روز ملی سینما در سال ۱۳۹۵

برادران لومیر، در دسامبر ۱۸۹۵ دستگاهى را به راه انداختند که سینماتوگراف نام داشت. این دستگاه پیچیده عکس‌هاى متحرک را نشان مى‌داد. لومى‌یر با چرخاندن دستک آن عکس‌هاى متحرک را روى پرده‌اى سفید به نمایش مى‌گذاشتند. آنها پس از استقبال پاریسى‌ها از سینماتوگراف، نمایندگانى به کشورهاى مختلف فرستادند تا مردم آن کشورها را با این دستگاه آشنا کنند.

تاریخچه ورود سینما به ایران

روز ملی سینما و تمبرهای انگشت شمار!
تمبر مسعود کیمیایی
تمبر محمد علی کشاورز روز ملی سینما و تمبرهای انگشت شمار!
تمبر محمد علی کشاورز

مظفر‌الدین‌شاه در فروردین سال ۱۲۷۹ از تهران به مقصد اروپا حرکت کرد. در این سفر بود که با سینما آشنا شد. در سفرنامه مبارکه مظفرالدین‌شاه آمده است که شاه روز یکشنبه هفدهم تیر ۱۲۷۹ به اتفاق میرزا ابراهیم خان عکاس‌باشى به تماشاى دستگاه سینموفتوگراف و لانترن ماژیک رفته است. این حادثه پنج سال پس از رواج اختراع برادران لومیر در پاریس رخ داد.

تمبر روز ملی سینما  روز ملی سینما و تمبرهای انگشت شمار!
تمبر روز ملی سینما

در هفته بعد، مظفرالدین‌شاه مجدداً به دیوار سینما رفت. حدود یک ماه پس از اولین دیدار مظفرالدین‌شاه با سینما، در سه‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۲۷۹ در شهر “اوستاند” در ساحل دریا در بلژیک، جشن روز عید گل برگزار شد و میرزا ابراهیم‌خان عکاس‌باشى مشغول عکس سینموفتوگراف‌اندازى از شاه شد.

به این ترتیب بانى ورود نخستین دوربین فیلم‌بردارى و نمایش فیلم، مظفرالدین‌شاه است و نخستین فیلم‌بردار ایرانى نیز ابراهیم ‌خان عکاس‌باشى محسوب مى‌شود.

تمبر بیست و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان روز ملی سینما و تمبرهای انگشت شمار!
تمبر بیست و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان
تمبر فیلم اخراجی ها روز ملی سینما و تمبرهای انگشت شمار!
تمبر فیلم اخراجی ها

در طی این صد و اندی سال که سینما وارد شده، با وجود تمبرهای انگشت شماری برای این موضوع جذاب منتشر شده که اکثر آنها نیز تمبرهای اختصاصی هستند!از مسئولان و دست اندرکاران تمبرایران انتظار می رود تا بیش از گذشته و با توجهی ویژه به این مهم بپردازند.

 

ورود به تلگرام ایران تمبر
ورود به تلگرام ایران تمبر
ورود به تلگرام ایران تمبر
ورود به تلگرام ایران تمبر
اشتراک‌گذاری
نوشته قبلیاز بارفروش به ترشیز از راه استرآباد!
نوشته بعدیروز ملی سینما
لاله پرچمی دانش آموخته رشته های ارتباط تصویری از دانشکده هنر و معماری و ارتباطات از موسسه تحقیقات رسانه ها، کار مطبوعاتی خود را در سال 1377 از نشریه سینمایی گزارش فیلم آغاز کرد. پس از تعطیلی این ماهنامه در نشریات نقش آفرینان و روابط عمومی شرکت پست به فعالیت پرداخت و از سال 1384 همکاری خود را با ماهنامه دنیای تمبر شروع کرد.