روز جهانی پناهندگی

تمبر روز جهانی پناهندگی منتشر شد

0
186

روز جهانی پناهندگی

روز جهانی پناهندگی روز جهانی پناهندگیپست سن مارینو تمبر روز جهانی پناهندگی را منتشر کرد که این تمبرها طراحی جالب و خلاقانه‌ای دارند. هدف از انتشار این تمبر، به یاد آوردن قدرت، شجاعت و پشتکار میلیون‌ها پناهنده فراری است که از درگیری، خشونت و آزار و اذیت گریزان هستند. هر یک از آیتم‌های تمبر روز جهانی پناهندگی، صورت‌های آرام و متین پناهندگان از نژادهای مختلف را نشان می‌دهد.

روز جهانی پناهندگی روز جهانی پناهندگیروز جهانی پناهندگی در سال ۲۰۰۱ توسط سازمان ملل نام‌گذاری شد. این روز به‌منظور بزرگداشت جرات، قدرت و عزم زنان، مردان و کودکانی که به دلیل آزار و اذیت، درگیری و خشونت مجبور به فرار از خانه‌هایشان شدند، شکل گرفت. روز جهانی پناهندگی یاد روز سراسری و جهانیِ پناهجویان و رصد وضعیت آنان در سراسر جهان برای آگاهی‌رسانی و بهبود وضعیت آنان است.

میلیون‌ها نفر به کمک ما احتیاج دارند، چرا که جنگ بیش از ۴۰ میلیون نفر را مجبور به فرار از خانه‌هایشان کرده است.

روز پناهنده دو ماده از اعلامیه جهانی حقوق بشر را به خود اختصاص داده است:

طبق ماده ۱۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر :

  1. هر کس حق دارد که در داخل هر کشوری آزادانه عبور و مرور کند و محل اقامت خود را انتخاب کند.
  2. هر کس حق دارد هر کشوری و از جمله کشور خود را ترک کرده یا به کشور خود بازگردد.

و طبق ماده ۱۴ اعلامیه جهانی حقوق بشر:

  1. هر کس حق دارد در برابر تعقیب، شکنجه و آزار، پناهگاهی جستجو و در کشورهای دیگر پناه اختیار کند.
  2. در موردی که تعقیب واقعا مبتنی به جرم عمومی و غیر سیاسی یا رفتارهایی مخالف با اصول و مقاصد ملل متحد باشد، نمی‌توان از این حق استفاده کرد.روز جهانی پناهندگی روز جهانی پناهندگی

روز جهانی پناهندگی یک رویداد فرهنگی بین‌المللی است که برای هزاران نفر از ساکنان جهان به یک سنت تبدیل شده است. این رویداد، به دلیل نشان دادن فرهنگ‌های مردم مختلف از سرتاسر جهان، مناسبتی منحصربه‌فرد است. هدف روز جهانی پناهندگی این است که به یاد مردم بیاورد همگی باید از یکدیگر مراقبت کنند و آماده باشند تا دست کمک به افراد نیازمند داده و از آن‌ها حمایت کنند.

روز جهانی پناهندگی روز جهانی پناهندگی

 ۲۰ ژوئن، روز جهانی پناهندگی همچنین روزی است که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد تلاش می‌کند به جهانیان یادآوری کند میلیون‌ها انسان پناهنده که مجبور به ترک خانه خود شده‌اند، با چه مشکلاتی روبرو هستند. بر اساس منشور “کمیساریای عالی پناهندگان”  تمامی افراد از حق خود برای درخواست پناهندگی و جستجوی پناه و مامن مطمئن در یک کشور دیگر، امکان برگشت داوطلبانه به کشور خود یا سکونت در یک کشور دیگر باید برخوردار باشند.

روز جهانی پناهندگی روز جهانی پناهندگی

فعالیت‌های کمیساریا بر طبق قوانین و مقررات سازمان در چارچوب کنوانسیون سازمان ملل متحد است. کمیساریا سازمانی بی‌طرف بوده که حمایت و کمک‌های خود را برای رفع نیازهای پناهندگان بدون توجه به نژاد، جنسیت، دین و دیدگاه‌های سیاسی آن‌ها انجام می‌دهد. کمیساریا اهمیت ویژه‌ای به نیازهای کودکان داده و همچنین برای ارتقا و کسب حقوق برابر برای زنان و دختران تلاش می‌کند. به مناسبت روز جهانی پناهندگی، هرساله از طرف مقامات سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی کشورهای مهاجرپذیر مراسم‌هایی برگزار می‌شود. یکی از کشورهایی که تعداد زیادی پناهنده دارد جمهوری اسلامی ایران است که دومین کشور پناهنده‌پذیر در دنیا محسوب می‌شود.

روز جهانی پناهندگی روز جهانی پناهندگی

ورود به تلگرام ایران تمبر
ورود به تلگرام ایران تمبر
ورود به تلگرام ایران تمبر
ورود به تلگرام ایران تمبر