تمبرهای یادگاری

اصطلاحات تمبرشناسی-تمبرهای یادگاری

0
654

تمبرهای یادگاری

تمبرهای یادگاری تمبرهای یادگاری
تمبر یادگاری موزه عبرت ایران

تمبرهایی که با یاد و به‌افتخار شخصیت‌ها و یا به یادبود بنیان‌گذاری موسسه و یا یک رویداد مهم اجتماعی به چاپ می‌رسد،در زمره تمبرهای یادگاری محسوب می‌شوند.

تمبرهای یادگاری انعکاسی از بزرگ‌ترین افتخارات ملی و میهنی و تاریخی هستند. مؤسسات اجتماعی خدمتگزار ، اشخاص انسان‌دوست و خادمین به بشریت سوژه مناسبی برای چاپ تمبرهای یادگاری محسوب می‌شوند. کشورهای مختلف به مناسبت سالگرد شخص و یا موسسه و یا یک رویداد مهم و تاریخی تمبرهای یادگاری با موضوعی مشترک به چاپ می‌رسانند. مانند روز سازمان ملل، المپیک، یونسکو، یا برای شخصیت‌هایی چون گاندی و غیره.

 معمولاً تمبرهای یادگاریرا باقیمت‌های نه‌چندان بالا منتشر می‌کنند تا کلیه علاقه‌مندان از کوچک و بزرگ بتوانند از آن تمبر به مقدار کافی خریداری کنند.

تمبرهای یادگاری تمبرهای یادگاری
مینی شیت یادگاری ماهی های دریای خزر

تمبرهای یادگاری هرچقدر ازلحاظ تنوع رنگ در هر قطعه و تعداد قطعات در هر سری بیشتر باشد مرغوب‌تر هستند.

تمبرهای یادگاریرا به تعداد کم و تیراژ محدود چاپ می‌کنند و برای مدتی معین در باجه‌های پست به فروش می‌رسانند. علاقه‌مندان این نوع تمبرها می‌توانند در زمان معین‌شده به باجه‌ها مراجعه و این تمبرها را خریداری کنند.

تمبرهای یادگاریدر سه دسته طبقه‌بندی می‌شوند:

اول- تمبرهای یادگاری تاریخی با تصویر اشخاص بزرگ و ماندگار در تاریخ که اغلب  صورت تک سری به چاپ می­رسند.

دوم- تمبرهای یادگاری خاطره‌ای  – که موضوعی را یادآوری می‌کنند مانند تمبرهای نوروز یا سالگرد انقلاب و امثال آن‌که بیشتر تکیه‌بر تعداد قطعات آن در هر سری است.

سوم- تمبرهای یادگاری روز- که وقایع تازه و رویدادهای جاری جامعه را به تصویر می­کشند و بهتر است هر سری حاوی قطعات متعدد باشد. تمبرهایی که زیبایی‌های طبیعی یک کشور ازجمله تصاویر گیاهان و حیوانات و یا دستاوردهای هنری و علمی را سوژه خود قرار می­دهند، در این دسته قرار می‌گیرند.

تمبرهای یادگاری تمبرهای یادگاری
تمبر یادگاری روز جهانی صنایع دستی

با توجه به نقش و ارتباط نزدیک موضوعات تمبرهای یادگاری بافرهنگ سیاسی، اجتماعی و تاریخی کشورها، تعداد منتشرشده از این قطعات در یک سری ارزش بیشتر این نوع تمبرها را در پی خواهد داشت.

برای مثال در برخی از کشورها گاه یکسری تمبرهای یادگاری را در هشت قطعه چاپ می‌کنند و فقط دو قطعه از آن را باقیمت مناسب و بقیه را باقیمت‌های اولیه بسیار پایین منتشر        می‌نمایند.

تیراژ دو قطعه مذکور را متناسب با سایر تمبرهای یادگاری و تیراژ شش قطعه ریز را تا ده‌ها برابر در نظر می‌گیرند. سپس مازاد قطعات ریز را خود اداره پست باطل کرده و برای صادرات و مبادله با سایر کشورها در اختیار فروشندگان تمبر قرار می‌دهد که در اصطلاح به آن “شورت سری(short series)” می‌گویند.

 در ضمن قسمت مازاد را تمبرهای غیرقابل فروش  در باجه‌ها و قسمت اصلی را تمبرهای یادگاری قابل‌فروش در باجه‌ها می‌نامند.

ورود به تلگرام ایران تمبر
ورود به تلگرام ایران تمبر
ورود به تلگرام ایران تمبر
ورود به تلگرام ایران تمبر