تمبرهای باستان شناسی ایران

0
427

تمبرهای باستان شناسی ایران

تمبرهای باستان شناسی ایرانباستان شناسی کلمه ای است که برای مطالعه جوامع انسانی از ابتدا تا زمان های اخیر به کار می رود. از طریق کشف آثار باستانی و معماری و حفاری از مکان های تاریخی، باستان شناسان توانسته اند نشان دهند که اجداد ما چگونه زندگی می کرده اند. عظمت فرهنگ و هنر ایران، قبل از انقلاب اسلامی، بارها در قالب برگزاری «همایش جهانی باستان شناسی و هنر ایران» به کشورهای اروپایی و آمریکایی رسید، همایشی که از آمریکا شروع و در آلمان با آغاز جنگ هشت ساله ایران متوقف شد، البته پس از انقلاب این همایش بارها در سطح ملی و در ایران برگزار شد، اما درجه بندی جهانی آن از قلم افتاد.

تمبرهای باستان شناسی ایران
تمبرهای یادبود سومین همایش جهانی باستان‌شناسی و هنر ایران چاپ شده در روسیه
تمبرهای باستان شناسی ایران
جشن های ۲۵۰۰ ساله ایران. سال انتشار: ۱۳۵۰

شاهین آریامنش، باستان شناس، سردبیر مجله مارلیک و بازرس و مسئول روابط عمومی «انجمن علمی باستان شناسی ایران» در یادداشتی با عنوان «همایش های جهانی باستان شناسی و هنر ایران را احیا کنیم»، از مسئولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خواسته است تا پس از ۳۹ سال بار دیگر نسبت به برگزاری این اتفاق اقدام کنند.نخستین بار آرتور اپهام پوپ و جان شاپلی با هدف معرفی و به نمایش گذاشتن آثار باستانی به یافت شده از کاوش های باستان شناسی، همایش (کنگره) جهانی «باستان شناسی و هنر ایران» را ۹۰ سال پیش در موزه پنسیلوانیای آمریکا پایه گذاشتند که این رویداد آغازی بر نمایش تاریخ و فرهنگ و هنر ایران در آمریکا و اروپا بود.

تمبرهای باستان شناسی ایران

برگزاری شکوهمند این همایش و همچنین نمایشگاه آثار و اشیای فرهنگی ایران که از کاوش های باستانشناسی به دست آمده بود باعث شد که دولت انگلستان پیشنهاد برگزاری دومین همایش بین المللی باستان شناسی و هنر ایران را ارائه کند.پس از آن روسیه پا پیش گذاشت و علاقه مندی خود را برای برگزاری سومین همایش نشان داد بنابراین سومین همایش بین المللی باستان شناسی و هنر ایران همراه با سومین نمایشگاه بین المللی هنر ایران و همچنین چاپ تمبر یادبود این همایش در سال ۱۳۱۴ در دو شهر لنینگراد و مسکو برگزار شد و در این همایش ۲۵ هزار شی باستانی ایران به نمایش گذاشته شد.

تمبرهای باستان شناسی ایران
باستان شناسی. سال انتشار: ۱۳۵۰

این همایش تا هفتمین نوبت خود را در آلمان برگزار کرد که نهایتا با  با انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ و حمله‌ی عراق به ایران برگزاری همایش‌های جهانی باستان‌شناسی و هنر ایران متوقف شد.

تمبرهای باستان شناسی ایران
اشیا عتیقه سیلک کاشان. سال انتشار: ۱۳۹۴
ورود به تلگرام ایران تمبر
ورود به تلگرام ایران تمبر
ورود به تلگرام ایران تمبر
ورود به تلگرام ایران تمبر
اشتراک‌گذاری
نوشته قبلیتمبر پدر تئودور هسبورگ
نوشته بعدیتمبرهای اشغال بوشهر
راضیه علیپور، دانشجوی سال آخر کارشناسی ارشد رشته علوم ارتباطات در دانشگاه تهران است. او از سال 92 به عنوان خبرنگار گروه اجتماعی در خبرگزاری ایسنا وارد دنیای مطبوعات شده و سپس به عنوان خبرنگار اقتصادی دو‌زبانه در پایگاه خبري اتاق بازرگاني ايران مشغول به کار شد. او همچنین در مجلاتي مانند "صدا" به سردبیری رضا قوچانی و آینده نگر قلم زده و در حال حاضر در بخش بین الملل ماهنامه دنیای تمبر مشغول به فعالیت است.