بانوی خاکستری

به مناسبت 18 سپتامبر سالروز انتشار روزنامه نیویورک تایمز

0
353

بانوی خاکستری

ساختمان روزنامه نیویورک تایمز بانوی خاکستری
ساختمان روزنامه نیویورک تایمز

شعار معروف نشریه ” نیویورک‌تایمز” که نخستین شماره آن در ۱۸ سپتامبر ۱۸۵۱ در شهر نیویورک منتشر شد ، این است:” همه اخباری که می‌توان چاپ کرد”( All the News That’s Fit to Print)

این شعار بعد از افشاگری این نشریه در مورد سیاستمداران و فئودال‌های بزرگ  آمریکایی و پایمردی مسئولان آن بر این موضوع، انتخاب شد.

 به دنبال عملکرد حزبی و عدم رعایت نگاه بی‌طرفانه علیرغم شروعی قدرتمند، شمار خوانندگان این نشریه به طرز چشمگیری کاهش یافت.

تمبر آدولف اوکس، نیویورک تایمز بانوی خاکستری
تمبر آدولف اوکس، نیویورک تایمز

در سال ۱۸۹۶  ” آدولف اکس”  ناشر معروف، امتیاز این نشریه را خریداری و با احیای این روزنامه، میدان را از رقبایی چون ” نیویورک ورلد” و ” نیویورک ژورنال” گرفت و خود یکه‌تاز عرصه روزنامه‌نگاری در آمریکا شد .

 به دنبال مدیریت  قوی اوکس این روزنامه  قدرت خویش را بازیافت و در سال ۱۹۱۰ برای نخستین بار به لندن و پس‌ازآن به‌تدریج به اکثر کشورهای دنیا راه یافت .انتشار بین‌المللی نیویورک‌تایمز با مدیریت اوکس  در سال ۱۹۴۶ آغاز شد.

نیویورک‌تایمز ۱۶۶ ساله سومین روزنامه پرتیراژ آمریکایی  پس از “وال‌استریت ژورنال”( wall street journal) و “یو اس ای تو دی”(( USA todayاست.

این روزنامه در زمانی که چاپ رنگی رواج  یافته بود، تا سال‌ها هنوز به‌صورت سیاه‌وسفید چاپ می‌شد و در زمره  آخرین نشریات امریکا بود که چاپ رنگی را آغاز کرد و به همین دلیل به ” بانوی خاکستری” ( the Gray lady)مشهور است.

ورود به تلگرام ایران تمبر
ورود به تلگرام ایران تمبر
ورود به تلگرام ایران تمبر
ورود به تلگرام ایران تمبر