آیزاک نیوتون

0
171

آیزاک نیوتون

آیزاک نیوتون آیزاک نیوتونپست بوسنی و هرزه گوین  به مناسبت گذشت ٣٧۵ سال از تولد نیوتن تمبری با این موضوع منتشر کرد. آیزاک نیوتون در نیمه شب عید، در پنجم ژانویه  ۱۶۴۳ چشم به جهان گشود. پست بوسنی و هرزه گوین برای بزرگداشت این واقعه مهم تمبر نیوتون را با موضوع «۳۷۵ سال از زمان تولد اسحاق نیوتون» منتشر کرد.آیزاک نیوتون آیزاک نیوتون
سه ماه پیش از تولد آیزاک نیوتون پدرش درگذشت، مادر او نیز دو سال بعد ازدواج کرد و آیزاک تحت سرپرستی مادربزرگش قرار گرفت. آیزاک نیوتون کودکی زودرس و نحیف بود  و پزشکان  امید چندانی به زنده ماندنش  نداشتند.پدر وی که کشاورزی مرفه بود سه ماه پیش از تولد او از دنیا رفت و هانا مادر آیزاک مجبور بود این کودک رنجور را به تنهایی بزرگ کند. خانه مادری او بزرگ و راحت بود. آنها فقیر نبودند، اما بزرگ کردن آیزاک که کودکی رنجور و نحیف بود برای مادری تنها آسان نبود.

نیوتون فیزیکدان، ریاضی دان و ستاره شناسی سرامد بود، عده ای او را به عنوان فیلسوف و کیمیاگر نیز می شناسند. نیوتن به عنوان مردی   که صاحب بخشی از تاریخ جهان است ،  دارای تالیفابی بدیل در زمینه   علوم است .شاهکار او کتاب ” اصول ریاضی فلسفه طبیعی “یکی از اثار برجسته او در تاریخ علوم است .در این کتاب، او مفهوم گرانش عمومی را مطرح ساخت و با تشریح قوانین حرکت اجسام، علم مکانیک کلاسیک را پایه  گذاری کرد.از دیگر کارهای مهم او  طرح مفهوم حساب دیفرانسیل و انتگرال است. نام نیوتن با انقلاب علمی در اروپا و ارتقای “نظریه خورشید-مرکزی” پیوند خورده‌است.

او نخستین کسی است که قواعد طبیعی حاکم بر گردش‌زمین  و اجرام اسمانی را کشف کرد. وی همچنین توانست برای اثبات قانون‌حرکت سیاره‌کپلر برهان‌ریاضی بیابد. مطالعه او در زمینه فیزیک قرن ها در اوج تحقیقات علمی قرار داشت تا زمانی که انیشتین به دنیا آمد.آیزاک نیوتون آیزاک نیوتونآیزاک نیوتون در دهه ۱۶۶۰ میلادی درباره شکست نور تحقیق کرد. او دریافت که نور سفید اگر از یک منشور عبور کند به طیفی از رنگ‌ها تجزیه می‌شود. همچنین به‌وسیلهٔ قرار دادن منشور مشابه دیگری در مسیر نور تجزیه شده به صورت وارونه، می‌توان رنگ‌های طیف را بازترکیب کرد و نور سفید به دست آورد. او علت تشکیل  این طیف را چنین توجیه می‌کرد: نور جریانی از ذرات کوچک است که روی خط مستقیم در فضا حرکت می‌کند و هنگام عبور از یک ماده شفاف مانند منشور این ذرات بسته به نوع لرزش خود با زوایای گوناگون شکست می‌یابند. در نتیجه ذرات تشکیل دهنده نور سفید ازهم جدا شده به شکل طیف هفت رنگ ظاهر می‌شوند.
امروزه مردم آیزاک نیوتون را با توصیف او از جاذبه و سقوط سیب می شناسند ، گفته می شود این اتفاق او را به فکر کشف قوانین خود انداخت. درخت سیب معروف هم در باغ زادگاه نیوتون وجود دارد.

آیزاک نیوتون آیزاک نیوتون

ورود به تلگرام ایران تمبر
ورود به تلگرام ایران تمبر
ورود به تلگرام ایران تمبر
ورود به تلگرام ایران تمبر